Strona główna » Wpisy opublikowane przez Administrator

Author Archives: Administrator

Kolejny laur w Trzymaj formę!

W poniedziałek, 13 listopada 2017 r.,  w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyła się konferencja podsumowująca kolejną edycję konkursu na projekt edukacyjny najpełniej realizujący założenia programu „Trzymaj Formę”. Podczas tego spotkania nasza szkoła odebrała nagrodę w wysokości 1000 zł za zajęcie pierwszego miejsca w województwie lubuskim.

Serdecznie gratulujemy wszystkim realizatorkom projektu: Anastazji Ćmiel, Wioletcie Dylczak, Marii Gąsiorowskiej, Pauli Marek, Julii Oleksiak, Weronice Pelc, Natalii Rekiel, Amelii Więcek, Roksanie Żukowskiej oraz absolwentkom naszej szkoły Annie Dylczak i Martynie Potędze. Winszujemy także koordynatorce projektu w szkole i opiekunce naszych uczennic – pani Dominice Kosidło.

Relację z konferencji podsumowującej wyniki konkursu, wzbogaconą licznymi zdjęciami, można przeczytać na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Z kolei regionalny oddział telewizji TVP3 wyemitował reportaż relacjonujący to wydarzenie. Wśród jego bohaterów jest m.in. Paula Marek z klasy III G.

Święto Niepodległości

Uroczystym, wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni uczciliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Okazją do tego był montaż słowo-muzyczny przygotowany przez klasę VII pod opieką pań: Małgorzaty Gabriel, Darii Królik i Iwony Stefaniak. Dzieci słowem wiersza i treścią dobranych tematycznie slajdów poprowadziły nas szlakiem walki Polaków o odzyskanie swojego państwa – od czasu rozbiorów, przez najważniejsze polskie powstania i wysiłek Legionów Piłsudskiego oraz innych polskich formacji wojskowych okresu I wojny światowej prosto ku chwili, którą co roku upamiętniamy z podobnym pietyzmem i radością – ku dniowi 11 listopada 1918 r.

Dziękujemy klasie VII za te cenne chwile zadumy, wzruszenia i radości z Niepodległej. Poniżej prezentujemy fragment występu klasy.

 

 

Najmłodsi w teatrze

Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III szkoły podstawowej  pojechały 9 listopada 2017 r., wraz ze swoimi wychowawczyniami, do Zielonej Góry na przedstawienie kostiumowe wrocławskiego Teatru In-Art pt. „Pinokio”. Widowisko, inspirowane powieścią Carla Collodi’ego o takim samym tytule, pozwoliło dzieciom przeżyć niezapomnianą przygodę w świecie marzeń.

Dzieci poznały postać drewnianego pajacyka Pinokio, który w czarodziejski sposób zamienił się w żywego chłopca. Chłopiec uciekł w świat, gdzie nie zawsze przytrafiały mu się same miłe przygody. W spektaklu spotkał się z Kotem, Lisem, Wróżką o Niebieskich Włosach i z Gadającym Świerszczem. Ten ostatni okazał się głosem rozsądku, którego chłopcu niestety brakowało.

Jak wiadomo, baśnie niosą ze sobą morał. Także i przy okazji tego przedstawienia dzieci mogły poznać moc bezwarunkowej miłość ojca do syna, ale też szkody jakie niosą ze sobą kłamstwo, głód pieniądza czy samotność.

Barwne kostiumy, piękne maski, urocze lalki, autorska muzyka to niewątpliwie atrakcje tej czarodziejskiej teatralnej przygody, którą dzieci na pewno długo zapamiętają.

Śniadanie daje moc

Już po raz siódmy z rzędu nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele przystąpili do ogólnopolskiej inicjatywy „Śniadanie daje moc”. Koordynatorem akcji w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza była pani Katarzyna Cybulska. Akcję zrealizowaliśmy w dniach 7-8 listopada 2017 r.

We wtorek, 7 listopada, uczniowie wzięli udział w pogadance na temat zasad zdrowego odżywiania, poprowadzoną przez koordynatorkę. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tej dyskusji. Następnie przystąpiły do zilustrowania zasad zdrowego odżywiania, wykonując plakaty oraz kolorując obrazki związane z tym tematem.

W środę, 8 listopada, pod opieką nauczycieli i rodziców uczniowie przygotowali drugie śniadanie, który następnie zjedli w klasowym gronie. Promowanie zdrowych nawyków żywieniowych także może być przecież doskonałą okazją do integracji.

Warto wspomnieć, że nasza akcja odbyła się między innymi dzięki hojności sponsorów. Chcielibyśmy serdecznie podziękować:

  • pani Irenie Lisowskiej-Szron z Solnik – za przekazanie jabłek
  • państwu Zdzisławowi i Sylwii Wawrzyńczyk z Nowego Miasteczka – za przekazanie rzodkiewek
  • pani Kindze Firlej-Gąsiorowskiej i panu Mariuszowi Gąsiorowskiemu z fermy drobiu Rema z Niedoradza – za przekazanie jajek
  • panu Janowi Fijołowi z Piekarni Siedlisko – za przekazanie bułek i chleba.

O zmarłych pamiętamy…

Przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły pomogli porządkować teren wokół cmentarza w Niedoradzu. W akcji zorganizowanej przez Radę Sołecką oraz Radę Rodziców wzięli udział uczniowie VI i VII klasy. Zgrabione liście zostały zapakowane do worków i załadowane na przyczepę.

Z kolei Wolontariat szkolny zadbał o pomnik Marii Markiewiczowej. Wolontariusze posprzątali wokół grobu założycielki naszej szkoły, ustawili kwiaty. Ustawili także na zapomnianych grobach znicze zebrane podczas szkolnej akcji.

Nasze działania związane z obchodami dnia Wszystkich Świętych wpisuje się w polską tradycję dbania o cmentarze jako miejsca szacunku i pamięci.

Zakończyliśmy akcję „Pola Nadziei”

ŻONKIL w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.

„Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka.

Po raz kolejny szkolny wolontariat zorganizował akcję na terenie szkoły wspierając Katolickie Stowarzyszenie „Bona Fide” w Nowym Miasteczku, które dochód ze sprzedaży cebulek przeznaczy na zakup sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego. Zostanie on wykorzystany w domowych hospicjach. Uczniowie kupili cebulki żonkila i wspomagając w ten sposób naszą akcję. Zakupione kwiaty zasadzili przed szkołą.

Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom,
którzy włączyli się do akcji
serdecznie dziękujemy.

Pierwszaki, co garnki lepią

Już w dzień po złożeniu ślubowania i pasowaniu na ucznia, 27 października 2017 r., pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią, panią Marią Szklarz, oraz jedną z mam, panią Wiolettą Wiśniewską, pojechały do Gminnego Centrum Kultury na warsztaty ceramiczne. Dowiedziały się tam, skąd bierzemy glinę, jak się ją obrabia i co można z niej wykonać.

Pod czujnym okiem instruktorki ceramiki GCK dzieci z zapałem próbowały swoich sił w trudnej sztuce ceramiki artystycznej, a nawet… garncarstwa. Najpierw odbijały w glinie liście i wycinały je po konturze, przygotowując elementy do wypalenia. Następnie każdy z uczestników warsztatów wykonał gliniany garnuszek na kredki lub słodycze.

Zabawa okazała się wspaniała. Wprawdzie ubrudziły się koszulki i upaćkały ręce, ale to przecież nic wobec frajdy jaką przeżyły dzieci.

Dziękujemy dyrektorowi GCK za zorganizowanie warsztatów.

Ślubowanie pierwszoklasistów

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię szkoły. Będę starał się swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.” Tak 26 października 2017 r. przyrzekali uczniowie klasy pierwszej.

Pierwszaki wykazały się umiejętnością pięknego śpiewu i recytacji, a wszystko pod czujnym okiem gimnazjalistów, Sylwii i Wiktora, którzy poprowadzili uroczystość. Przejęte maluchy z wypiekami na twarzy  zatańczyły razem z uczniami klasy VI „Rap szkolny”. Był to prawdziwy gwóźdź programu. Dumni rodzice i dziadkowie ze wzruszeniem obserwowali występ swoich pociech.

Przysięgę od pierwszoklasistów przyjął dyrektor szkoły, pan Wiesław Szklarz, a najserdeczniejsze życzenia nowo przyjętym do społeczności szkolnej osobiście przekazali: wójt Gminy Otyń, pani Barbara Wróblewska oraz sołtys Niedoradza, pan Kazimierz Olszewski. Rodzice i uczniowie klasy drugiej obdarowali pierwszoklasistów słodkościami.

Wszystkim zaangażowanym w pomoc przy przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości ślubowania  – w imieniu wychowawczyni klasy I, pani Marii Szklarz -serdecznie dziękujemy.

Rabata Rady Rodziców

Zmian, jakie zaszły przed szkołą, nie sposób nie zauważyć. Na rabacie okalającej budynek od wejścia do starej części gmachu aż do obecnego wejścia głównego pojawiły się nowe rośliny. Piękne założenie ozdobne zawdzięczamy Radzie Rodziców, która nie tylko wystąpiła do dyrektora szkoły z taką  inicjatywą, ale także własnoręcznie przeprowadziła całą realizację. Jak zdradziła nam przewodnicząca, pani Iwona Przygrodzka, nie trzeba było nawet nikogo specjalnie prosić o pomoc, rodzice wręcz garnęli się do pracy.

Część autorów rabaty zobaczyć można na zdjęciach w galerii tego artykułu. Najbardziej zaangażowani byli: sama przewodnicząca Rady Rodziców z mężem Mirosławem, pani Marta Kołtko, pani Magdalena Banach, pani Wioletta Wiśniewska, pan Artur Marcinkowski. Do pomocy ruszyli także pracownicy szkoły: pan Marek Wolski i pani Katarzyna Migacz. Pani Migacz zachęciła nawet do współdziałania kilkoro uczniów.

Za pomysł, za wkład pracy, za serce włożone w zdobiącą szkołę rabatę – naszej wspaniałej Radzie Rodziców i wszystkim pozostałym wykonawcom tego pięknego ogrodniczego dziełka serdecznie dziękujemy.

Wspólnie świętowaliśmy Dzień Edukacji

14 października to ważny dzień dla całej oświaty – Dzień Edukacji Narodowej, czyli pamiątka powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, ale także święto wszystkich uczestników życia szkolnego – uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół.

Tak ważne święto wymaga uroczystej oprawy, żebyśmy wszyscy mogli się poczuć – no właśnie – wyjątkowo. O oprawę Dnia Edukacji w naszej szkole zadbali uczniowie klas VI i VII. Program artystyczny zaprezentowany przez dzieci, a przygotowany pod opieką pań Darii Królik, Małgorzaty Gabriel oraz Iwony Stefaniak – obfitował w humor inspirowany szkolną codziennością.

Licznie przybyli goście przywieźli ze sobą bukiety kwiatów i wiązanki najserdeczniejszych życzeń dla całej społeczności szkolnej. Zaszczycili nas swoją obecnością między innymi: wicemarszałek województwa lubuskiego, pan Stanisław Tomczyszyn, dyrektor zielonogórskiej Delegatury Lubuskiego Kuratorium Oświaty, pan Krzysztof Słapczyński, wójt Gminy Otyń, pani Barbara Wróblewska oraz sołtys Niedoradza, pan Kazimierz Olszewski. Pani wójt oraz dyrektor szkoły wręczyli nagrody wyróżniającym się w swojej pracy nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły.

Wspaniałym prezentem ze strony Rady Rodziców był okolicznościowy tort. Po programie artystycznym goście, nauczyciele i rodzice mogli jeszcze spędzić miłe chwile na rozmowie przy – przygotowanych także przez wspaniałych rodziców szkoły – kawie i wypiekach.

A było zapewne o czym rozmawiać, tym bardziej, że tegoroczne święto edukacji zbiegło się w naszej wsi i szkole z zakończeniem ważnych dla lokalnej społeczności inwestycji. Tego dnia dokonano przecięcia wstęgi na nowo wybudowanej ul. Ogrodowej w Niedoradzu, a także oficjalnie już zakończono prace termomodernizacyjne w budynku szkoły. Teraz możemy się cieszyć nie tylko nowym wyglądem elewacji szkolnej, ale także nowoczesnym systemem ogrzewania sal lekcyjnych oraz sali gimnastycznej.

Archiwum strony